recept
Žloutkové perníčky
Tento recept pochází zřejmě z bohatého kraje, protože surovinami se v něm opravdu nešetří. Odměnou nám ovšem bude velmi jemné těsto. Ani u tohoto receptu neznáme přesnou dobu vzniku, ale protože obsahuje v poměru k mouce méně medu a naopak více cukru a navíc i další ingredience, můžeme předpokládat, že se objevil někdy na počátku minulého století.
Příprava těsta je časově o něco náročnější, potrvá asi 30 minut a pokud nemáme předem připravený tekutý med, bude ještě delší.
Těsto se ovšem velmi dobře zpracovává vařečkou a až v samotném závěru je nutné jej krátce dopracovat v rukou na vále.
Vedle tradiční vůně perníkového koření se tentokrát výrazně uplatňuje i aroma citrónové a pomerančové kůry. Toho můžeme s úspěchem využít při přípravě vánočních perníčků, které můžeme v kombinaci se stužkami použít i jako ozdoby na stromeček.
Tyto perníčky vynikají jemnou a rafinovanou kombinací chutí medu, másla, mandlí a citrusové kůry.
Benefity
Suroviny
Postup
Tipy z mé praxe
Moje doporučení
Perníčky z tohoto těsta jsou chuťově výborné, zvláště po několika dnech odležení, ale opět mohou svou barvou i konzistencí někomu připomínat spíše sušenky. Perníčky po upečení mají světlou barvu a matný povrch.
Nejvíce se tedy hodí pro různé drobnější tvary určené k přímé spotřebě.
Do vánočních motivů určených k zavěšení na stromeček nezapomeňte ještě před pečením vypíchnout otvor na protažení stužky.
Chcete-li mít povrch perníčků lesklý, potřete je místo cukrovou vodou vajíčkem rozšlehaným se lžící horké vody.
Pro složitější sestavy, jako jsou skládané perníky nebo dokonce prostorové pečení, toto těsto vhodné není.