Stužkové zdobení je mou oblíbenou technikou, která se skvěle uplatní na menších i větších motivech a ozvláštní nebo doladí nejrůznější skládané kompozice či perníková aranžmá. Protože nepoužívám barevné polevy, dokáží právě vhodně zvolené stužky dodat perníčkům jemný barevný akcent a zdůraznit jejich tématiku.
Podstatou této techniky je to, že stužka se kolem perníkového tvaru buď obtáčí (zpravidla u jednoduchých tvarů např. typu hvězdy) nebo se proplétá otvory (většinou u složitějších skládaných motivů). Obojí může být, dle vaší volby, symetrické či asymetrické.
Chceme-li toto zdobení použít u velkých hladkých perníků (např. srdce), pak je třeba v nich drobné otvory vypíchnout ještě před pečením.
O výsledku stužkového zdobení rozhoduje zejména kvalita a barva stuhy, důležitá je i její šířka v poměru k velikosti perníku. Nejlépe se pracuje s měkkými jednobarevnými saténovými nebo šifónovými materiály o šířce 0,5 nebo 1 cm.
Barevnost je samozřejmě otázkou vkusu, není nutné ji omezovat, ale mějte na paměti, že ne všechny barvy vypadají na perníku stejně dobře.
Stužka může perníkovému tvaru dominovat a pak postačí jen decentní dozdobení polevou, což docela jistě zvládnou i začátečníci. Může být ale také naopak jen jemným barevným zdůrazněním náročnějšího madeirového nebo krajkového vzoru.
Na vánočních pak motivech dosáhnete mimořádného efektu spojením stužky a zlatého mramorování.