Označení volná krajka zní možná trošku záhadně, ale v okamžiku, kdy zvládnete základy krajkového zdobení, můžete se do ní bez obav pustit. Vaše perníčky tím získají nový rozměr a také vy se ve zdobení posunete o další kousek výš.

Tato technika je založená na tom, že krajkové motivy různých vzorů a tvarů nezdobíte na plochu perníku, nýbrž mimo něj. A to buď na rovnou podložku nebo tvarovanou formu. Po zaschnutí je pak opatrně sloupnete a pomocí polevy usadíte na perník. Můžete tak vytvářet např. záclonky do oken chaloupek, motýlí nebo ptačí křídla, různé lístky nebo celé květy.

Nezbytnou podmínkou je tentokrát více než kdy jindy skutečně dokonalá poleva: pružná, tažná a bez zbytečného vzduchu. To proto, aby krajkové prvky měly po proschnutí potřebnou pevnost a dalo se s nimi (byť s přiměřenou opatrností) manipulovat.

Stejně důležité je, že podklad na zdobení musí být pevný. Pro rovnou krajku tedy použijte nejlépe tvrdý karton (můžete si na něj předem namalovat požadovaný tvar), který vložíte do průhledného polypropylenového sáčku. Ten potřete kapkou jedlého oleje tak, aby se na něm vytvořil jemný film, který napomůže snazšímu sloupnutí krajky.

Pro prostorově tvarované prvky použijte jakékoli 3D formičky, ale hodí se i obyčejné lžíce nebo misky, které před zdobením potáhnete alobalem a rovněž potřete olejem.

Při zdobení dbejte na to, aby linky byly celistvé a nepřerušované, okraje prvků je vhodné zpevnit řetízkovou linkou.

Volná krajka musí vždy dokonale proschnout. Na vzduchu ji proto necháme nejméně 24 hodin, můžeme ji ale také vložit na 1 - 2 hodiny do trouby vyhřáté na 50 stupňů, je možné použít i sušičku na ovoce.

Motivy z volné krajky si můžete připravit i do zásoby, třeba ze zbytku polevy. V tom případě je uložte do plastové krabičky a uchovejte v suchu.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}