Filetové zdobení ( vzory )

Filetové zdobení je jednou z nejčastěji používaných technik a perníčky s ním bývají velmi často označované jako “vyšívané”. 

Myslím, že to není zcela přesné, protože byť předlohou k těmto vzorům mohou být motivy křížkové výšivky, vznikají střídáním plných a prázdných políček v pravidelné čtvercové síťce, což je princip háčkované filetové krajky. Proto používám právě toto pojmenování.

Základem je tedy čtvercová síťka tvořená kolmo na sebe kladenými linkami. Na její jemnosti (tzn. na velikosti vzniklých čtverečků) a také pravidelnosti závisí výsledná jemnost a pravidelnost vzoru. Při zdobení se tedy soustředíme nejenom na to, aby linky byly rovné, hladké a nepřerušované, ale také na jejich pravidelné rozestupy v první vrstvě. Čím pečlivěji budeme pracovat, tím snazší bude kladení druhé vrstvy linek.

Po zaschnutí se můžeme pustit do samotného vzorování, čili do vyplňování příslušných čtverečků puntíky.

Vzory, zejména ty celoplošné nebo páskové můžeme vytvářet i bez předloh. Pokud vás ve škole nebavila geometrie, tady docela jistě objevíte její kouzlo. Mnoho krásných celoplošných vzorů získáte třeba jen pomocí diagonálních linií tvořených plnými čtverečky nebo sestavováním opakujících se skupinek čtverečků. Nejste-li si jisti výsledkem, načrtněte si zamýšlený vzor tužkou na čtverečkovaném papíře.

Pro další inspiraci sáhněte tentokrát po předlohách k háčkovaným filetovým krajkám.

A ještě jedna praktická rada. Filetová krajka se velmi často uplatňuje v podobě krajky páskové nebo krajkové vsadky různých tvarů. Pro dosažení nejlepšího výsledku doporučuji v těchto případech vyplňovat vzor od středu na obě strany. Docílíte tím jeho souměrnosti.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}