Tvarované plátky včelího vosku jsem začala ke zdobení perníčků používat asi před deseti lety. Původně jenom jako drobné doplňky v podobě lístků nebo květinek. Když jsem však v roce 2021 připravovala svou autorskou výstavu v muzeu v Kojetíně a ladila ji v tónech hanáckého folklóru, nemohla jsem nechat bez povšimnutí bohatou žlutou výšivku typickou pro zástěry a šátečky svátečního ženského kroje. 

Tehdy jsem tento typ zdobení kombinující madeirové vzory a jemnou mřížkovou krajku s včelím voskem poněkud upravila a dotvořila v tom smyslu, že jednotlivé motivy jsou tvarově i kompozičně inspirovány právě tradičními vyšívanými ornamenty hanáckých krojů.

Myslím, že tato technika vynikne nejlépe na klasických perníkových tvarech s dostatečně velkou plochou, ale v určitých obměnách ji používám i na tvarově originálních skládaných a překládaných motivech.

Hanácké zdobení je časově náročné a vedle zkušeností s madeirovým zdobením a vyléváním větších ploch vyžaduje navíc i značnou míru představivosti. Musíte vědět, jak bude vzor vypadat jako celek a zejména to, kam umístíte voskové plátky. Ty je potřeba vykrájet a v prstech jemně vytvarovat před začátkem vlastního zdobení, abyste je pak mohli vkládat do čerstvě nanesené polevy, protože tak nejlépe drží.

Teprve po dokonalém zaschnutí pak můžeme celek citlivě doladit prvky bílého vyšívání.

Všimněte si, že krása tohoto zdobení je ještě zvýrazněna souhrou hnědé, bílé a teple žluté barvy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}