Možná jste si povšimli, že při své práci nepoužívám barevné polevy, protože s barvami pracuji v rámci svých autorských technik jinak. Výjimkou je zlato, které zejména perníčkům pro slavnostní příležitosti nebo vánočním motivům dodá ten pravý nádech elegantního luxusu.

Předpokladem dobrého výsledku je kvalitní prášková zlatá barva (nikoliv tedy jen metalická) a stejně kvalitní rozpouštědlo. Tady se velmi přimlouvám za opravdu vysokoprocentní alkohol, který je snadno dostupný v obchodech s cukrářskými potřebami nebo na internetu. Vím, že řada z vás používá třeba vodku, ale věřte mi, že s 96% ethanolem docílíte mnohem lepších výsledků.

Se zlatou barvou můžete pracovat dvojím způsobem. První je, že práškové zlato smícháte s malým množstvím rozpouštědla a tenkým měkkým štětečkem jej nanesete v souvislé vrstvě na zvolený vzor nebo detail. Výsledkem bude dojem jednolité kovové plochy.

Efektu zlatého mramorování docílíte druhým způsobem. Štěteček řádně namočíte do ethanolu, pak na jeho špičku naberete nepatrné množství zlata a lehce rozetřete na zvolenou plochu. Protože máte více rozpouštědla, jemný zlatý prášek v něm začne “plavat” a vytvářet jedinečné mramorové efekty. Silný alkohol se navíc velmi rychle odpaří, takže nehrozí rozmáčení polevy.

Zlaté mramorování můžete používat všude tam, kde bude vyhovovat vašemu výtvarnému cítění a vkusu. A je také jenom na vás, bude-li na perníčku dominantním zdobným efektem nebo jej jenom decentně zvýrazní.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}