Filigránské zdobení je svým charakterem předurčeno pro perníkové miniatury, ovšem při citlivém použití dokáže také skvěle ozvláštnit i rozměrnější perníkové tvary, které odlehčí a zjemní, případně zvýrazní jejich zajímavé tvarové detaily. 

Kouzlo tohoto zdobení, inspirovaného křehkou krásou šperků starých zlatnických mistrů, spočívá ve tvarování tenké linky polevy, kterou stáčíme do ladných spirálek, důmyslně proplétaných smyček či esíček. Ornamenty doplňují miniaturní tečky a lístečky.

Důležité je, aby plocha byla vzorem pokryta rovnoměrně a celek působil vyváženě a klidně. Jak možná víte, jsem velkou zastánkyní zdobení z volné ruky, to znamená vytváření vzorů přímo, bez jakéhokoli předkreslování nebo dokonce šablon. Stejný přístup doporučuji i vám. Uvidíte, jak moc otevře prostor vaší tvůrčí fantazii.

Jako u každé techniky, nabízí se i tady mnoho možností, kde toto zdobení použít. Pokud filigránem pokryjeme celou plochu drobných perníčků, opravdu budou vyvolávat dojem šperku.

Nádherných efektů docílíme také tím, že jemné motivy umístíme jako vsadky do čistě bílé plochy nebo z nich vytvoříme lemovací krajku. Kontrast hladké bílé plochy a vzdušného vzoru je neobyčejně elegantní a jeho noblesa vynikne zejména na perníčcích určených pro slavnostní příležitosti. V těchto případech můžeme jejich výjimečnost podtrhnout ještě jemným zlacením vzoru.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}