Pojmenování této techniky, kterou bychom mohli označit za “vyšší dívčí” ve zdobení, je odvozeno od tradičního typu výšivky, jejímž základem jsou jednoduché ale i velmi bohaté ornamenty poskládané z okrouhlých či kapkovitých dírek.

Přenesena na perník dodá i jemu nevšední půvab a je jenom na vašem tvůrčím záměru a výtvarném cítění, v jak velké míře ji použijete a jak náročné vzory vytvoříte. Její největší předností je, že i u velmi jednoduchých nebo plošně skromnějších vzorů je zárukou nevšední zdobnosti.

Současně ale vyžaduje značnou pečlivost při provedení a také dodržení postupu, v tomto případě zejména technologických přestávek mezi jednotlivými kroky zdobení.

Začínáme konturami vzoru, kdy dbáme hlavně na pravidelnost a úhlednost jednotlivých dírek a kapek. Prostor mezi nimi pak vyplníme naředěnou polevou, kterou necháme dobře zaschnout. Teprve potom madeiru dokončíme tak, že dírkový vzor doplníme plastickými prvky bílého vyšívání.

Musíte tedy počítat s větší časovou náročností a mít na paměti, že při tomto zdobení opravdu nelze nic uspěchat. Odměnou za trpělivost vám však budou skutečně luxusní perníčky.
Madeirou ozvláštníte jakýkoli perníkový tvar i motiv a také tématicky je toto zdobení v podstatě neomezené. Sluší jarním i vánočním perníčkům, plochým i prostorovým kompozicím.

Využijete jej nejčastěji v kombinaci s bílým vyšíváním nebo nejrůznějšími typy krajek a neobyčejně elegantně působí také v kombinaci se sypaným či stužkovým zdobením.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}