Tato nádherná - a ve své původní podobě na lidovém textilu velmi pracná - technika patří mezi mé oblíbené. Také vaše perníčky povýší na noblesní kousky, protože bílé zdobení na bílém podkladu působí neobyčejně jemně, čistě, lehce a luxusně zároveň.

Ať už ji použijete na malé nebo velké tvary, na celou plochu motivu nebo jen na jeho malou část, vždy k sobě přitáhne pozornost. Svým charakterem je také přímo předurčena ke kombinování s madeirovým nebo různými typy krajkového zdobení.

Její provedení vyžaduje už jistou perníkářskou zručnost, minimálně zvládnutí základních prvků zdobení, a také vylévání hladkých bílých ploch, které jsou podkladem samotným vzorům. Tyto plochy je třeba nechat dokonale proschnout (nestačí tedy jen zaschlý povrch), abyste vám na ně dobře zdobilo.

Předností tohoto zdobení je také to, že je elegantní i v té nejjednodušší podobě. Pokud si tedy zatím netroufáte na složité

květinové vzory, začněte jednoduchými ornamenty třeba jen z puntíků.

Vy zkušenější se nechte inspirovat reálnými výšivkami a vyzkoušejte kombinaci bílého vyšívání s jinými zajímavými technikami, třeba se stužkováním nebo hanáckým zdobením.

Dalšího velmi elegantně působícího výsledku dosáhnete, použijete-li na základní plochu transparentní polevu. Prosvítající barva perníku celé zdobení provzdušní a vyvolá dojem jemné výšivky na tylu.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}