Tuto techniku můžeme považovat za základní nebo chcete-li za klíčovou. Bez hladké rovné linky se sice teoreticky vzato můžete v počátcích zdobení obejít, ale přece jen je dobré ji postupně zvládnout. V různých obměnách se s ní při zdobení budete setkávat a využívat ji stále. 

Pomineme-li kontury, je základem pro úspěšnou realizaci mnoha zejména krajkových vzorů. Předpokladem co nejlepšího výsledku je samozřejmě perfektní pružná a tažná poleva, která vám pomůže vytvářet jak vzory a motivy kresebně konkrétní a realistické (např. chaloupky, květiny nebo zvířátka), tak vzory abstraktní, jejichž krása vynikne na volné perníkové ploše i na plochách potažených bílou či transparentní polevou.

Rovná linka

V případě linek je nesmírně důležitá také technika zdobení. Základním pravidlem je linku vést vzduchem a na perník ji pokládat, to znamená, že zdobící kornoutek se povrchu vůbec nedotýká. Jen tak docílíte hladké nepřerušované linie. 

Znovu vám v tuto chvíli chci připomenout, že ke zvládnutí hlavně dlouhých linek vám opravdu velmi pomůže držet perníček při zdobení v ruce. Koordinace a souhra obou rukou (a věřte mi, že ji zvládnete i vy) podpoří vaši zručnost a brzy dodá vaší práci jistotu a eleganci zároveň.

Tvarovaná linka (smyčky, obloučky, spirálky)

Linka ani zdaleka neznamená jenom obyčejnou rovnou čáru. Naopak. Můžeme ji různě tvarovat a formovat do spirálek, esíček, obloučků, smyček či zoubků, a to vše v různých velikostech. Kombinováním a skládáním těchto lineárních prvků pak lze vytvářet nepřeberné množství vzorů od jednoduchých lemovacích až po bohaté krajkové plochy. Široké uplatnění mají všechny tyto prvky také při dotváření vzorů bílého vyšívání, madeiry a dalších technik.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}