Vytlačovaný perník 

To, že se původní perníkové těsto před staletími tvarovalo pomocí bohatě vyřezávaných dřevěných forem, je mnoha z vás jistě známo. Ostatně právě teď zažívají tyto formy svou renesanci.
Je však jen velmi málo řezbářů, jejichž práce snese srovnání s uměním starých mistrů. Je mi velikým potěšením, že několik znám osobně a s jedním z nich, o kterém si troufám říci, že je opravdu špičkový, mě pojí navíc dlouholetá spolupráce.

S panem Alešem Vostřezem jsme v roce 2009 představili naprosto jedinečnou kombinaci dvou tradičních technik: vytlačovaný perník dozdobený bílou polevou. Pan Vostřez vyřezal několik speciálních forem kombinujících řezbu s volnou plochou, na které jsem mohla polevou vytvářet nejrůznější vzory a ty opět doplňovat drobnými vytlačovanými motivy. Protože tato zcela originální a neopakovatelná srdíčka, podkovy a dokonce kachle měly svou premiéru v Muzeu perníku právě na Bílou sobotu, dostalo se jim označení Bílý perník.
Naše spolupráce pak dostala docela nový rozměr o Vánocích 2023, kdy mě pan Vostřez požádal, abych tímto způsobem dotvořila jeho velký betlém, pro který vyřezal formy podle kreseb Karla Svolinského. Nápadem jsem byla nadšena, ovšem doplnit bílými vzory figurky, které pro to původně určené nebyly, se ukázalo být tak trochu i výzvou. Nechala jsem si to pár dní procházet hlavou, dívala se na pasáčky, muzikanty, anděly i svatou rodinu - a najednou jsem přesně věděla, jak na to: klíčem k úspěchu bylo jen decentním bílým zdobením podtrhnout Svolinského charakteristický pohyb postaviček a jejich rozevlátost, mistrovsky převedenou do forem. Výsledek jsme představili v muzeu v Hořicích, kde se betlém stal doslova zlatým hřebem vánoční výstavy.

Vykrajovaný perník 

Vykrajovaný perník je výsledkem postupného zjednodušování a také zlevňování perníkářské výroby. Kovové obrysové vykrajovačky rozmanitých tvarů a velikostí si u pečení perníku v průběhu 19. století velmi rychle našly své místo.
Hladký povrch těchto výrobků se začal jednoduše zdobit cukrovou polevou nebo barvotiskovými obrázky, v jejichž námětech se objevovala nejenom tradiční perníková symbolika, ale také lidový humor, dobová móda nebo dokonce technické novinky.
V této souvislosti stojí určitě za zmínku i to, že právě teď probíhá jakési “znovuobjevení” tohoto typu zdobení, samozřejmě technicky odpovídající současnosti - obrázky se tisknou buď na jedlý papír nebo přímo na perník potažený polevou či fondánem.
Zdobení polevou samozřejmě nebylo zdaleka tak fyzicky náročné, jako vtlačování perníku do forem, vyžadovalo ovšem jemnější a citlivější ruce, což byla skvělá příležitost pro ženy, které se do té doby jako perníkářky příliš neuplatňovaly. Krásné, originální a jemné zdobení pomocí zdobících kornoutků se postupně stalo tím, co na perníčcích dodnes obdivujeme nejvíce a pro co se perníkářství právem může označovat za umělecké řemeslo.

Skládaný perník 

Položíme-li vykrájené tvary na plech příliš blízko k sobě, pak se během pečení spojí. To je věc, o kterou při jakémkoli pečení primárně vůbec nestojíme, a tak se jí snažíme vyhnout. Tento fakt je ovšem podstatou skládaného perníku, který vzniká tak, že jednotlivé vykrájené prvky skládáme na plechu záměrně těsně vedle sebe tak, že jejich spečením vzniknou nové motivy a tvary. Tím nejjednodušším může být třeba čtyřlístek tvořený čtyřmi srdíčky nebo holubička posazená na srdíčku.

Dalšími variantami mohou být různé typy menších perníčků vložených do větších tvarů (ptáček ve věnečku, zvonek ve vánoční hvězdě), skládané obrázky nebo lemování (tj. řada drobných prvků seřazených po obvodu velkého tvaru).

3D sestavy 

Perníkové 3D sestavy jsou prostorem pro uplatnění vaší tvůrčí invence a kreativity. Nemám teď na mysli tradiční chaloupky nebo kazety, ale prostorové sestavy tvořené z několika jednotlivých prvků, které samy o sobě mohou být jednoduché, skládané nebo tvarované na 3D formách.
Jejich počet může být velmi rozdílný - od tří čtyř kousků až po několik desítek. Nejčastěji se s tímto typem můžete setkat o vánočních či velikonočních svátcích v podobě různých adventních svícnů nebo velikonočních dekorací.
Prostor pro originální výtvarné vyjádření je ale v této oblasti mnohem mnohem větší.
Ani tady se kreativitě meze nekladou a pod rukama vám může vzniknout originální 3D sestava, nad kterou se ostatním tají dech a nejsou schopni pochopit, jak něco takového lze z perníku vytvořit.

Doplníme ,,peckami” = fotky - fontána, stojan na vajíčko, vánoční 3D sestavy

Překládaný perník

Tento způsob práce s perníkovým těstem je další možností, jak využít jeho skvělé tvarovatelnosti a vytvářet zcela nové a jedinečné motivy a sestavy, které mohou být vždy jiné a neopakovatelné.
Zatímco u skládaného perníku se jednotlivé perníkové díly na plechu sestavují k sobě v ploše, tady se pohybujeme v další vrstvě a klademe jeden na druhý, a to buď zcela nebo částečně. Začněte s jednoduchými menšími tvary a teprve, až získáte představu, jak se překládané těsto při pečení chová, můžete se pustit do větších a složitějších kombinací.
Výsledkem překládaného perníku jsou kompaktní plastické kompozice oblých tvarů, často s velmi efektními detaily, kterých bychom jinak nedocílili.
Velké kouzlo tohoto typu pečení spočívá právě v tom, že můžete bez obav experimentovat a že výsledek vás téměř vždy dokáže překvapit.

Perníková aranžmá

Tak jak jsem během let postupně vytvářela své originální autorské techniky zdobení, měnila se i moje tvorba prostorová. K dotváření menších i větších perníkových sestav jsem začala používat i doplňky z různých jiných materiálů, např. figurky z kukuřičného šustí, háčkovanou krajku nebo madeirové kraslice. Abych tyto kompozice odlišila od těch ryze perníkových, zavedla jsem pro ně označení perníková aranžmá. 

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}