Tento typ zdobení, který dává vyniknout kráse samotného perníku, se uplatní nejlépe na tvarech určených především k dekorativním účelům. A to nejenom proto, že při něm používám jako zdobící materiál jutu (ve formě provázku nebo stuh), ale také celé koření výrazných tvarů, hlavně badyán, hřebíček, nové koření nebo anýz, které navíc dokáže nádherně provonět prostor. 

Předností této techniky je také to, že se do ní mohou pustit i ti z vás, kteří se zdobením teprve začínají.

Hlavním úkolem rustikálního zdobení je podtrhnout a zvýraznit tvar a linii samotného perníku.

Použijete-li jemnější jutový materiál, vypadá krásně i na drobnějších motivech, zejména vánočních.

Pokud zvolíte vhodné tvary perníčků, např. různě velké hvězdičky, kolem nichž se dá snadno obtočit jutová stužka, máte hotový základ, který polevou už jen decentně zvýrazníte. Vystačíte si třeba jen s puntíky nebo kapkami.

Důležité tedy je, že vždy použijete nejprve jutu, pak teprve zdobíte polevou a doplňujete kořením, které na plochu perníku rovněž fixujete polevou.

Na větších tvarech můžete citlivě uplatnit bílé plošky, které ihned po vylití polevou posypete drobnějším kořením, např. anýzem či fenyklem.

Rustikální zdobení dokáže ozvláštnit i složitější skládané nebo překládané motivy, vždy však mějte na paměti, že jeho hlavním úkolem je podtrhnout a zvýraznit. Dominantní by tedy měly zůstat barva, tvar a linie samotného perníku. Proto tady více než kde jinde platí, že méně může být více. 

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}