Okouzlete půvabem
Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že květinové motivy jsou jedny z nejčastějších a možná i nejoblíbenějších vzorů, které se na perníčcích objevují.
Se svou až neskutečnou variabilitou a nevyčerpatelnými možnostmi využití jsou zkrátka úžasné a každému kousku dodají jemnost, křehkost a něhu.
Ať už zvolíme motiv jednoduchý či složitější, ať jej použijeme jako dominantu nebo jím jen jemně doladíme jinou kompozici, výsledkem bude elegance a noblesa.
Možná se obáváte, že je to složité. Pojďme se na to podívat blíže.
Kdy máte ,,vyhráno"?
Dobrou zprávou je, že do květinového motivu se můžete pustit i jako naprostý perníkový začátečník. Vyhráno máte hned jak zvládnete první puntíky, protože tentokrát se obejdete i bez linek. Vy zkušenější pak můžete postupně pronikat do tajemství vytváření vlastních květinových kreací a objevovat stále nové a nové možnosti. Můžete sledovat práci mých studentek na Facebookové stránce
1. Perníková škola. Všechny mé studentky dnes vytváří vlastní vzory a jejich kreativita stále roste. Vaše poroste s každým dalším nazdobeným perníčkem také.
Složité kompozice? Zapomeňte!
Pro květinové motivy platí totéž, co pro všechny vzory tradičního zdobení, čili že i ty na pohled nejsložitější kompozice jsou sestavené z jednoduchých základních prvků. Bohatost a originalita pak vzniká jejich vzájemným spojováním, skládáním a kombinováním. Nebojte se tedy nechat co největší prostor své fantazii a představivosti, protože právě díky nim budou vaše vzory jedinečné.
Podívejte se na video
V čem je ,,fígl"?
V čem je tedy ten "fígl", abyste dokázali vzor sami vytvořit a přizpůsobit jej jakémukoli tvaru a velikosti plochy? Podívejte se na několik různých motivů a všimněte si, že vzor se vždy postupně rozvíjí od centrálního bodu k okrajům.
Prakticky si to představte - a vyzkoušejte - takto: nazdobte první kvítek (z puntíků nebo kapek) a přidejte k němu další. Zadívejte se na vznikající tvar a doplňujte postupně další lístky, kvítky nebo větvičky. Nespěchejte, zkoušejte a tvořte se zvědavostí. Nechte na sebe vzor působit a brzy se naučíte "ponořit" se do vznikajícího motivu tak, že budete intuitivně vědět, co kam přidat.
Začněte zdobením menších motivů. Na nich se naučíte snadněji pracovat s prostorem. Můžete také nazdobit dva tři stejné motivy blízko sebe a vzájemně je propojit několika lístky nebo puntíky. Nechte se vést svou invencí a brzy zvládnete květinové motivy rozvinout i do velké plochy.
Zdobení z volné ruky
Jak už asi víte, jsem velkou zastánkyní zdobení z volné ruky, bez předkreslování nebo kopírování vzorů. To je to, co vám dá při zdobení největší volnost a podpoří vaši kreativitu. A právě květinové motivy jsou skvělou příležitostí k procvičení této dovednosti. Potřebujete jen namíchat správnou polevu (viz kurz Jak na polevu) a zvládnout zdobení základních puntíků a kapek nebo lístků (viz kurz Základy).
Chyby neupravujte, ale...!
Pokud se stane, že nebudete s tvarem nebo umístěním nějakého lístku zcela spokojení, zkuste tento "problém" nejprve využít ve svůj prospěch a vznikající motiv pozměnit. Mějte na paměti, že oprava zdobení způsobem "setřu a zdobím znova" je až tím posledním, co byste měli udělat.
Květinové motivy mají tu výhodu, že je lze použít samostatně. I na malém jinak nezdobeném kousku krásně vyniknou.
Dají se ovšem také používat třeba jako bílé vyšívání nebo kombinovat s dalšími typy zdobení.
Přeji vám hodně tvůrčího nadšení a radosti nejen při jarním perníčkování.
Dana Holmanová
PS: v příštím článku se podíváme, jak si nazdobit i druhou půlku srdce. Aby i ta vaše srdíčka byla kompletní.