8 dubna, 2024

Líbí se vám? Klikněte a sdílejte

Počet zobrazení: 1 241

Kouzlo Filigránu

Vlasově tenká rovná linka nebo stáčená do ladných spirálek, proplétaných smyček a esíček doplněná miniaturními tečkami. To je kouzlo filigránu, zdobení inspirovaného křehkou krásou šperků starých zlatnických mistrů, kde místo tenoučkého zlatého drátku tvarujeme vzory linkou z cukrové polevy.
Dnes se spolu podíváme, jak na toto filigránské zdobení.

Autorka: PhDr. Dana Holmanová

Vaše perníčky jako šperk 

Filigránské zdobení vyžaduje ovšem už poměrně velkou dávku zručnosti, aby linky byly dokonale hladké a nepřerušované, obloučky a spirálky plynule stáčené a puntíky opravdu miniaturní. Začínajícím perníkářkám proto doporučuji nacvičit si tyto prvky samostatně a ve větším provedení. Nespěchejte na sebe a buďte trpělivé a pečlivé. Vaše ruka si brzy na delší stáčené linie zvykne a jemné vzory se vám pak budou dařit lépe.
Čím se tedy filigránské zdobení liší od “obyčejného” lineárního? Jednoduše řečeno tím, že je několikrát jemnější. Linka je opravdu jako nitka.

Pružná a tažná poleva

 Abychom toho docílili, potřebujeme perfektně pružnou a tažnou polevu, a proto její přípravě tentokrát věnujeme větší pozornost než obvykle.
Připravíme ji sice obvyklým způsobem (viz kurz Jak na polevu), ale protože potřebujeme víc než stoprocentní jistotu, že bude dokonale jemná, prosijeme tentokrát i pudrový cukr přes husté kovové sítko, a dobu odležení prodloužíme na 5 - 6 hodin, ideálně přes noc.
Upravit musíme také hustotu polevy: musí být volnější (tj. tekutější), aby se dala bez problémů vytlačit miniaturním otvorem zdobícího sáčku.
Více vám mohu ukázat na mých kurzech nebo v Perníkové Škole, ale věřte, že pokud si vyzkoušíte recept na moji polevu, už nikdy jinou nebudete chtít. Zdobím s ní už více jak 30 let. 

Podívejte se na video

Čím zdobit, aby to ,,vyšlo"?

Na zdobení si připravíme buď kornoutky stočené z celofánu či polypropylénu, ale stejně dobře nám poslouží speciální jednorázové zdobící sáčky z jemné fólie (koupíme v domácích potřebách), u kterých po naplnění polevou odstřihneme jen nepatrnou špičku.. 

Perníkové miniatury

Filigránské zdobení je svým charakterem předurčeno pro perníkové miniatury - srdíčka, květinky, motýlky - na kterých jej samozřejmě můžeme použít několikerým způsobem.

Tyto miniatury můžete využívat samostatně jako perníčky. Já osobně je ráda zdobím na svatební hostiny anebo jako doplněk na mé výstavy. 

Kouzlo Filigránu

Z obloučků a spirálek nazdobíme třeba jemné lemovací krajky kolem středové bílé plochy. V ní můžeme vynechat tvarově různorodé plošky a ty vyplnit filigránem. Při skládání spirálek a smyček se řídíme vlastním estetickým cítěním. Nespěcháme a dbáme na to, aby plocha jimi byla pokryta pokud možno rovnoměrně. Totéž platí, chceme-li filigránem pokrýt celou plochu perníčku. Tady můžeme při zdobení spirálek nebo smyček postupovat buď od obvodu do středu plochy, nebo od jedné strany ke druhé. K ještě většímu zjemnění vzoru využijeme drobné puntíky.

Autorka: PhDr. Dana Holmanová

Autorka: PhDr. Dana Holmanová

Filigrán a Bílé vyšívání  

Filigránské zdobení můžeme také použít ve variantě bílého vyšívání. To znamená, že spirálkové vzory zdobíme na předem připravenou a dobře proschlou bílou plochu. Další možnou variantou je filigránská filetová krajka. Díky tenoučkým liniím získáme i na malém perníčku základní mřížku o velkém počtu čtverečků, takže do ní následným vyplňováním dokážeme umístit i bohatší motiv. Ani v této technice se nekladou meze vaší kreativitě, takže si můžete vyzkoušet třeba i filigránskou vrstvenou krajku.

Tip pro vás

Filigránské zdobení můžete jako doplňkové použít i v mnoha jiných případech: dokáže svou kontrastní jemností totiž perfektně ozvláštnit i větší perníky nebo perníkové sestavy.
Přeji vám, ať se vám filigránské zdobení daří.
Dana Holmanová

Autorka: 

PhDr. Dana Holmanová
Lektorka perníkového umění
Zakladatelka 1. Perníkové Školy

"Perníčky jsou naší národní tradicí, kterou nám závidí celý svět.
Pusťte se s radostí do pečení a zdobení a uvidíte sami, že je to více než jen koníček. Je to láska na celý život. Pro vás i pro všechny mlsaly kolem vás."

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Staňte se Mistrem perníku!
První Perníková Škola

Získejte více informací. Škola se rychle plní.