17 dubna, 2024

Líbí se vám? Klikněte a sdílejte

Počet zobrazení: 138

Bez předlohy ani ,,ránu"?  

Mně to zdobení perníčků docela jde, ale když nevidím předlohu, tak mě toho moc nenapadá….
Tak tohle slýchám celkem často nejen na svých kurzech, ale vidím i na facebookové stránce Perníkové Školy, kde se objevují podobné komentáře. Co s tím? Odpověď a řešení je snadné: nebojte se fantazie. 

Autorka: PhDr. Dana Holmanová

Uvolněte fantazii

Taková na první pohled obyčejná tečka čili puntík je ideálním prvkem na uvolnění fantazie. To, proč si myslíte, že nedokážete něco nazdobit bez předlohy, je právě proto, že předlohu používáte. Bez předlohy se fantazie zapojí sama. 
Jen musíte znát techniku. Vědět, jak na to. Podívejte se v Perníkové Škole online na výuková videa, která tam pro vás mám. 

Jednou ze základních technik je právě puntík. Nepochybuji o tom, že si puntík okamžitě zamilujete a když zjistíte, co všechno tento na pohled nenápadný drobeček umí, stanou se z vás nerozluční přátelé.

Puntík není Punťa 

Možná si teď říkáte, no co, puntík jako puntík, co je na tom? Ale je. Možná už máte nějakou zkušenost s puntíkem a máte svou obvyklou velikost puntíku, kterou používáte. Většinou to tak je. Když se totiž zeptám svých studentek v perníkové škole, tak většinu ani nenapadlo o tom nějak zvlášť přemýšlet, že by se s takovým puntíkem dalo dělat i něco víc. 

Podívejte se na video 

Klikněte

V čem je ten trik? 

Tímto způsobem  proniknete takříkajíc do zákulisí tohoto základního prvku.
A hned zjistíte, že:

  • puntíky mohou mít různou velikost - a máme tu vzor
  • mohou být od sebe různě vzdálené - a máme tu další vzor
  • mohou se skládat do skupinek - a vzorů nám přibývá
  • mohou vytvářet linie - a vzorů přibývá ještě víc

Když potom tohle všechno zkombinujeme, máme před sebou skvěle nazdobený perník.

Změňte nudu v krásný vzor

Hned při příštím zdobení zkuste s puntíkem trochu experimentovat.
Nejdříve třeba s jeho velikostí v řadě: nazdobte si řadu deseti stejných puntíků té “své” velikosti. Pak pod ni nazdobte druhou, ve které se budou puntíky postupně zvětšovat a zmenšovat. Nebo si sestavte kytičku opět nejdříve ze stejně velkých puntíků a vedle ní druhou, která bude mít střed malinkatý a okvětní lístky mnohem větší. Hned uvidíte, že stačí malá změna a místo několika nudných puntíků se objeví základ vzoru. Kombinujte velikosti puntíků. Hrajte si. Relaxujte u tvoření. 
Nejde o to mít hned napoprvé dokonalé perníčky, ale především o váš relax a pohodu.

Moje milá perníková děvčata, každý perníček, který vytvoříte, udělá vašim malým i velkým mlsalům radost. A vězte, že jich kolem sebe máte opravdu hodně.

Přeji vám hodně úspěchů ve vašem perníkovém tvoření. 
Těším se na další setkání s vámi na kterémkoli z mých kurzů, jak naživo, tak i online. 

Autorka: 

PhDr. Dana Holmanová
Lektorka perníkového umění
Zakladatelka 1. Perníkové Školy

"Perníčky jsou naší národní tradicí, kterou nám závidí celý svět.
Pusťte se s radostí do pečení a zdobení a uvidíte sami, že je to více než jen koníček. Je to láska na celý život. Pro vás i pro všechny mlsaly kolem vás."

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Staňte se Mistrem perníku!
První Perníková Škola

Získejte více informací. Škola se rychle plní.