21 března, 2024

Líbí se vám? Klikněte a sdílejte

Počet zobrazení: 999

Zdobte Perníkové Kraslice 

Jaro a Velikonoce patří k sobě stejně jako pomlázka a koleda.  Perníková vajíčka skvěle chutnají i se sváteční kávou. Při pohledu na vaše vajíčka budou nejen koledníci, ale všechny návštěvy namítat, že je škoda je sníst, což každou perníkářku potěší.
Pojďme se tedy podívat, jak vyzrát na zdobení, aby nebylo moc pracné, dalo vyniknout kráse perníkového těsta a jeho chuti a přitom bylo elegantní stejně jako nádherné kraslice. 

Autorka: PhDr. Dana Holmanová

Zvolte si malé kousky

Pro ryze prozaický a čistě “konzumní” účel si zvolte tentokrát menší kousky. Chcete, aby všichni tyto vaše perníčky jedli, že? 
Vykrájejte si jich tedy mnohem větší množství. Nemusíte se bát, že je nestihnete nazdobit, nebo vás budou bolet ruce. Zvolila jsem jednoduché a přitom elegantní zdobení, které vám půjde rychle od ruky. 

Každé vejce jiný vzor   

Možná vás nyní napadlo, jak snadno nazdobíte vrchovatou misku vajíček, aby každé mělo jiný vzor? Není to příliš složité a i začínající perníkářka může oslnit. Stačí mít dobře připravenou polevu a zvládnout základní prvky zdobení. Všem svým studentkám vždy říkám, že stačí umět obyčejný puntík.  V jednoduchosti je krása, a tak při zdobení těchto svých vajíček využívejte hlavně základních prvků.  

Video - Perníkové vejce 1.

Svislé zdobení
Tento typ se na kraslicích používá velmi často a i na perníku s ním budete mít úspěch. Svislou středovou linii tentokrát nazdobíme třeba jako větvičku ze střídavě proti sobě pokládaných lístků. Souměrně na obě strany doplníme linkami a zakončíme obloučky.

Video - Perníkové vejce 2.

Obvodové zdobení
Prvky kopírující konturu vajíčka vytvoří opět jiný efekt, kde bohatší okraj dá vyniknout volnému středu. Toto zdobení má ještě tu výhodu, že pokud nejsou upečené kousky zcela souměrné, můžeme je takto snadno vyretušovat. Pomoci si přitom můžeme tak, že na povrch perníku velmi jemně obkreslíme obrys vykrajovátka (cukrářskou jehlou nebo špendlíkem).

Video - Perníkové vejce 3.

Samostatný motiv
Jednoduchý motiv při zdobení nikdy nezklame. Vynikne nejlépe na perníčku, který je pravidelný a má krásný hladký povrch. Myslete na to tedy už při vykrajování a pečení. Na druhou stranu lze vhodně zvoleným a umístěným motivem drobnou povrchovou nedokonalost úspěšně zamaskovat.
Pokud si nejste jisté, jak na samostatný motiv, vstupte do online perníkové školy, kde najdete spoustu návodů a inspirace, jak na to. 

Video - Perníkové vejce 4.

Diagonální zdobení
Tyto motivy působí vždy neotřele a originálně. Opět začneme středovou linkou, od níž pak zdobíme symetricky na obě strany. Fantazii se meze nekladou, takže středovou linii můžeme nahradit vlnovkou, zoubkováním nebo páskem libovolných prvků či jednoduchých motivků (srdíčka, lístky).

Video - Perníkové vejce 5.

Vodorovné zdobení
Často se tak zdobí skutečné kraslice - vajíčko rozdělíme vodorovně středem. Použít můžeme jednu nebo více linek vedle sebe, pás srdíček, kytiček nebo puntíků. Vzor postupně rozšiřujeme souměrně na obě strany (tj. do horní i spodní poloviny) perníčku. Zakončíme jednoduše např. řetízkovou linkou nebo spirálkou.

Nejdůležitější perníková ingredience

Perníčkování je radost a relax. Mějte na paměti, že raději mít méně napečeno a nazdobeno, ale hlavně s radostí. Každý malý i velký mlsal ocení vaší lásku nejen k této nádherné tradici, ale především i k vám samotným. Děláte to, co vás baví, a to je ta nejdůležitější ingredience nejen ve vašem perníkovém tvoření. 

Přeji vám hodně tvůrčího nadšení a radosti nejen při pečení a zdobení vašich perníkových kraslic. 

Autorka: 

PhDr. Dana Holmanová
Lektorka perníkového umění
Zakladatelka 1. Perníkové Školy

"Perníčky jsou naší národní tradicí, kterou nám závidí celý svět.
Pusťte se s radostí do pečení a zdobení a uvidíte sami, že je to více než jen koníček. Je to láska na celý život. Pro vás i pro všechny mlsaly kolem vás."

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Staňte se Mistrem perníku!
První Perníková Škola

Získejte více informací. Škola se rychle plní.