14 března, 2024

Líbí se vám? Klikněte a sdílejte

Počet zobrazení: 2 870

Žádný barevný karneval!  

Perníčky mají během roku dvě vrcholná období. Jedním z nich jsou Velikonoce, a mnohé perníkářky se nechají právě v tomto období zlákat barevným zdobením. Přemíra pestrých barev však má s tradičním zdobením pramálo společného. Ponechme ji tedy raději na přírodě, važme si našich tradic a dál je rozvíjejme. Myslím, že hezčí zdobení než to naše ve světě opravdu není. Pojďme se dnes podívat na slepičky nebo kuřátka.

Autorka: PhDr. Dana Holmanová

Poctivý perníček 

Přestože jarních motivů a variací můžeme vytvořit velké množství, všimla jsem si za ta léta své perníkářské praxe, že o Velikonocích je v různých modifikacích nejžádanější trojice vejce - kuře - zajíc. Bez těchto kousků si svou velikonoční práci dokáže představit asi jen málokterá perníkářka. Ale i na těchto zdánlivě obyčejných tvarech se můžeme opravdu výtvarně “vyřádit” a povýšit je na malá roztomilá nebo dokonce elegantní dílka.

Nemám nyní na mysli perníčky, které hýří barvami (ačkoli toto období k barevnosti velmi svádí), ani teď právě velmi módní barevný tisk na fondánový list, jedlý papír nebo přímo na glazuru (i když při citlivém a vkusném provedení nás může nostalgicky přenést na přelom 19. a 20. století), ale opět tradiční zdobení bílou polevou z volné ruky.

,,Tradiční české perníky nám závidí celý svět. Pro jejich specifickou vůni, charakteristické tvarování a především zdobení." PhDr. Dana Holmanová


Slepička jak malovaná   

Naše slepičky sedí spořádaně v košíku a tím také při zdobení začneme. Efekt plasticky propletených proutků tvoří správně kolmo na sebe poskládané linky.
Dno a okraj košíku začistíme řetízkovou linkou.
Perfektní poleva je tady opravdu nutností (naučíte se ji připravit v kurzu Jak na polevu).
Samotná slepička bude zdobená bílým vyšíváním, proto dalším krokem bude kontura, přičemž nezapomeneme malým kroužkem vyznačit očko.
Ohraničenou plochu pak rovnoměrně vylijeme ředěnou polevou, kterou necháme dokonale proschnout (viz článek Bílé vyšívání…).

Pak dozdobíme detaily - hřebínek a zobáček - a pustíme se do bílého vyšívání.
I zdánlivě malou plošku můžeme nazdobit mnoha způsoby, když necháme prostor fantazii: stačí kombinovat a k sobě skládat puntíky a lístky, pohrát si s jejich velikostí, přidat nějakou tu spirálku a ornamenty vám pod rukama porostou jedna radost. A vůbec se nemusejí opakovat. Uvidíte sami, že čím víc kousků nazdobíte, tím víc nápadů budete mít.

Pusťte si video 

 

Perníková koleda

Hotové zápichy naaranžujte třeba do misky s osením, protože ve svěží zeleni krásně vyniknou. Nepřehlédnutelné budou i v květináči mezi primulkami nebo narcisy. Dobře se budou vyjímat za oknem stejně jako na svátečním stole.
Jednotlivě, doplněné mašličkou, udělají radost malým i velkým koledníkům. Mimochodem - co takhle pro ty nejmilejší připravit zápich se jménem nebo aspoň s iniciálkou?
Mám velmi dobrou zkušenost u malých koledníků, jak všichni chtějí to ,,perníkové lízátko". Udělejte vašim koledníkům radost a připravte jim něco, co u vaší sousedky nedostanou. Perníkovou koledu. 

Tip na závěr

Už při samotném pečení myslete na to, že všechny slepičky nemusejí běžet jedním směrem a při vykrajování občas formičku obraťte.
Pokud jsou vašimi favority kuřátka, připravte si je stejným způsobem jako slepičky. 
Na zápichy se hodí opravdu velké množství zvířátek. Věřím, že se mnou budete souhlasit, že vašim malým mlsalům prospěje dobrý, kvalitní perníček mnohem více než bonbony či lízátka. 

Přeji vám, perníková děvčata, hodně tvůrčího nadšení a z celého srdce děkuji za za šíření této naší krásné tradice. 

Autorka: 

PhDr. Dana Holmanová
Lektorka perníkového umění
Zakladatelka 1. Perníkové Školy

"Perníčky jsou naší národní tradicí, kterou nám závidí celý svět.
Pusťte se s radostí do pečení a zdobení a uvidíte sami, že je to více než jen koníček. Je to láska na celý život. Pro vás i pro všechny mlsaly kolem vás."

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Staňte se Mistrem perníku!
První Perníková Škola

Získejte více informací. Škola se rychle plní.