Eiffelovu věž, kamion nebo střevíčky Popelky umí vyrobit z perníku a včelího vosku Dana Holmanová. Svoje dílka právě ukazuje v podkrkonošské Jilemnici.

Dana Holmanová vystudovala literární historii a pracovala řadu let jako archivářka. Teď je z ní perníkářka a nositelka vzácně udíleného titulu Nositelka tradic. Její perníky jsou doslova umělecká díla.

„Receptů na perníkové těsto je spousta, protože historicky vzato každý perníkář měl svůj recept, ke kterému nějak došel a který si ochraňoval. Po celou dobu své práce používám těsto specifické tím, že neobsahuje tuk. Perníčky mají neomezenou trvanlivost, protože se nemá co zkazit, mohou maximálně vyschnout. Těsto je dobře tvarovatelné a tvárné,“ vysvětluje Dana Holmanová.

Její Krása perníku je k vidění v Krkonošském muzeu v Jilemnici do 10. září. Muzeum je otevřené od úterý do neděle dopoledne od 8 do 12 hodin a odpoledne od 13 hodin, v červenci a v srpnu až do 17. hodiny.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

1.Perníková Škola

Staňte se Mistrem perníku!
První perníková škola

Získejte více informací. Škola se rychle plní.