22 února, 2024

Líbí se vám? Klikněte a sdílejte

Počet zobrazení: 914

Okouzlete půvabem 

Zkuste si při svém jarním perníkovém tvoření bílé vyšívání. Tato nádherná - a ve své původní podobě na lidovém textilu velmi pracná - technika povýší vaše perníčky na noblesní kousky, jejichž elegance každého okouzlí svým půvabem. Nemusíte se obávat, že jde o složitou věc. Podíváme se blíže na to, jak můžete s bílým vyšíváním snadno začít i vy. 

Bílé vyšívání 1. Perníková Škola

Bílé Vyšívání PhDr. Dana Holmanová

Svěží luxus

Bílá poleva na bílém podkladu působí neobyčejně jemně, čistě, lehce i luxusně zároveň. Přesto není třeba se tohoto stylu zdobení obávat, protože poskytuje bezpočet možností pro začátečníky a ještě mnohem víc pro ty zkušenější. Základem je vždy hladká bílá plocha. Je na vás, zda se rozhodnete potáhnout celý povrch perníkového motivu, jeho větší či menší část nebo jen detail, třeba v podobě květu tulipánu.

Kde je ten ,,trik"?  

Vždy je ovšem důležité nechat tento podklad důkladně proschnout a teprve potom na něj začít bílou polevou zdobit čili “vyšívat” ornamenty. Vaší kreativitě a fantazii se nekladou žádné meze. Můžete ji také podpořit tím, že si prohlédnete reálné výšivky, možná máte i někde doma vyšívanou zástěru po prababičce. Takové poklady jsou skvělým zdrojem nových nápadů. Nechte se inspirovat perníčky, které jsem zdobila já. Podívejte se na obrázky výšivek. Zajděte si na výstavu. 

Podívejte se na video

Jednoduchá elegance

Ideální je zdobit opět z volné ruky, tzn. bez jakéhokoli předkreslováni. Pokud si nejste jistí, zkuste si vzor načrtnout na papír, případně i polevou na zkušební podložku. Mějte na paměti, že předností tohoto zdobení je, že je elegantní i v té nejjednodušší podobě. Nevadí tedy, pokud si snad zatím netroufáte na složité květinové motivy, proplétané lineární vzory nebo filigránské ornamenty.
Už jsme si povídali o tom, co dokáže zdánlivě obyčejný puntík, pracujeme-li s jeho velikostí a skládáním do skupinek. Přesně tak to funguje i v tomto čistě bílém provedení.
Můžete se podívat na videa v Online Perníkové Škole, jak pracovat s puntíky a uvidíte, že vytváření krásného bílého vyšívání jde snadno i z jednoduchých prvků, když víte jak na to.

Co potřebujete umět?

Co potřebujete umět, je namíchat perfektní polevu, tentokrát ve dvou variantách, protože vedle té základní (viz kurz Jak na polevu) budete potřebovat na vylévání ploch polevu naředěnou.
Její hustota musí být taková, aby se po nanesení na perník sama rozlila na požadovanou plochu a jednolitě ji pokryla.
Pro samotné zdobení je pak samozřejmě zapotřebí mít dobře zvládnuté základní prvky (viz kurz - Online Perníková Škola), tedy minimálně puntík, linku a kapku, protože na bílé ploše se případné chybičky opravují hůře než na samotném perníku.
Případným odstraněním chybně nanesené linky nebo lístku totiž téměř vždy utrpí lesk podkladu.
V takových případech (věřím, že jich bude minimálně) raději ve vzoru ponechte drobnou nedokonalost, mimo vás si jí totiž jistě nikdo nevšimne.

A ještě něco!

Bílé vyšívání můžete samozřejmě kombinovat s mnoha dalšími styly zdobení podle své vlastní fantazie. Já osobně je moc ráda používám zejména v kombinaci s madeirou nebo různými tipy lemovací či vsazené krajky.  
Můžete si všimnout, že bílé vyšívání lze krásně využít pro bříška ptáčků, různé listy a lístky, květiny apod.
Pokud s perníky začínáte, doporučuji si nejdříve zkusit jednoduché zdobení a postupně přejít ke složitějšímu. Vašim perníčkům dodá bílé vyšívání opravdový nádech luxusu.

Přeji vám hodně tvůrčího nadšení a radosti nejen při jarním perníčkování.
Dana Holmanová

Autorka: 

PhDr. Dana Holmanová
Lektorka perníkového umění
Zakladatelka 1. Perníkové Školy

"Perníčky jsou naší národní tradicí, kterou nám závidí celý svět.
Pusťte se s radostí do pečení a zdobení a uvidíte sami, že je to více než jen koníček. Je to láska na celý život. Pro vás i pro všechny mlsaly kolem vás."

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Staňte se Mistrem perníku!
První Perníková Škola

Získejte více informací. Škola se rychle plní.